GABINET PSYCHOTERAPII I ROZWOJU OSOBISTEGO – Agnieszka Koch

Psychoterapia indywidualna, małżeńska i rodzinna

+menu-

header image

Oferta

Psychoterapia jest metodą leczniczą, pomagającą w lepszym rozumieniu siebie, pełniejszym korzystaniu z życia, w uporaniu się z różnymi problemami natury psychicznej.

Psychoterapia jest wskazana zwłaszcza dla osób, które:

  • zmagają się z nadmiernym stresem, trudnościami w relacjach z ludźmi;
  • doświadczają niskiego poczucia własnej wartości, osamotnienia, pustki, smutku;
  • potrzebują zmiany w życiu osobistym lub zawodowym;
  • przeżywają depresję, lęk, trudności emocjonalne, nerwice, natręctwa, zaburzenia odżywiania, snu;
  • próbują uporać się z sytuacją kryzysową, utratą, przemocą, innym rodzajem bolesnej traumy;
  • chcą pełniej przeżywać swoje życie, odzyskać nad nim kontrolę, bo obecnie czują, że wszystko dzieje się obok, czas przelatuje im przez palce, a oni są tylko obserwatorami.

Sesje mogą odbywać się w trzech formach: psychoterapii indywidualnej, terapii par lub rodzin.

 

 

Psychoterapia indywidualna

Rozmowa, w której uczestniczy wyłącznie pacjent i terapeuta. Sesje trwają 50 minut i odbywają się o ustalonej porze, regularnie, raz w tygodniu. To pacjent decyduje o czym chce mówić w trakcie spotkań, zgodnie z tym , jakie są jego cele, co pragnie osiągnąć dzięki psychoterapii. Podjęcie przez osobę terapii zawsze związane jest z cierpieniem, które odczuwa – często jest to bardzo konkretne cierpienie, problem, z którym nie może sobie sama poradzić, ale równie często cierpienie jest nieuchwytne, jego przyczyna pozostaje ukryta, co tylko wzmaga w osobie uczucie przygnębienia, poczucie winy, myśli typu „o co mi chodzi, przecież wszystko mam”. Psychoterapia daje nadzieję na ulgę, na odnalezienie sensu w tym, pozornie niezrozumiałym, smutku czy lęku.

Terapeuta pomaga w przyjrzeniu się uczuciom, myślom i przekonaniom pacjenta, rozpoznaniu jego potrzeb, które zazwyczaj pomija. Warto podkreślić, że terapeuta nie jest sędzią – nie wie lepiej co jest dobre, a co złe dla pacjenta, nie jest też doradcą – na terapii nie dostanie się rad, gotowych recept na rozwiązanie problemu.

 

Terapia par

Każdy, nawet najbardziej satysfakcjonujący związek mierzy się od czasu do czasu z różnego rodzaju trudnościami. Często partnerzy potrafią poradzić sobie sami, niestety bywa też tak, że problem jest zbyt przytłaczający, trudno o przyjęcie perspektywy drugiej strony, wysłuchanie cudzych argumentów, nagromadzonych emocji jest zbyt wiele, a wzajemne pretensje wprost zalewają jakiekolwiek próby porozumienia. Wtedy też istnieje duże ryzyko, że nierozwiązany problem będzie tylko narastał, a partnerzy w poczuciu krzywdy i rosnącym napięciu zaczną się powoli od siebie oddalać. Warto wówczas skorzystać z pomocy kogoś z zewnątrz.

Trudności w komunikacji, konflikty na tle wychowawczym, brak poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, zdrada, to najczęściej zgłaszane w trakcie terapii trudności. Warto pamiętać, że kiedy utkniemy w problemie, staje się on nierozwiązywalny, przytłaczający, kiedy zaczynamy o nim rozmawiać, przy udziale kogoś z zewnątrz, okazuje się, że nawet najbardziej pogubieni partnerzy zyskują możliwość odnalezienia siebie na nowo.

Podobnie jak w terapii indywidualnej terapeuta nie jest sędzią, nie będzie dociekał „kto jest winny”, czy „kto ma rację”, jego rolą jest bezstronna pomoc i zrozumienie obojga partnerów, oraz tego co dzieje się w ich relacji.

Głęboka praca, dająca szansę na zmianę możliwa jest wówczas, gdy obydwoje partnerzy uznają swoją współodpowiedzialność za sytuację, w której się znaleźli i wspólnie będą szukać rozwiązań, a nie czekać, aż to partner się zmieni.

 

Terapia rodzinna

Jest to rozmowa wszystkich członków rodziny z terapeutą lub terapeutami o ważnych dla nich sprawach. Zazwyczaj odbywa się w cyklu kilku, kilkunastu spotkań. Tematami rozmów najczęściej bywają kłopoty w komunikacji między poszczególnymi członkami rodziny, trudne sytuacje oddziałujące na całą rodzinę. Dla rodziców jest to dobry sposób na poprawę kontaktu ze swoimi dziećmi, na znalezienie bardziej konstruktywnych rozwiązań kłopotów wychowawczych, dla dzieci pomoc w zrozumieniu zachowań własnych i rodziców, ale często też jedyna możliwość, by otwarcie mówić o własnych potrzebach i zostać usłyszanymi. Terapia rodzinna jest zazwyczaj jedynym miejscem, gdzie osoby mogą mówić, bez obaw, że zostaną zakrzyczane przez innych członków rodziny – jednym z jej celów jest nauczenie rodziny, by tworzyła taką bezpieczną przestrzeń w domu.

 

 

Comments are closed.